Dlaczego wentylacja dachu to konieczność?
Budując dom nie można zapomnieć o wentylacji dachu. najłatwiej zrobić wentylację stropodachu gdysz materiał termoizolacyjny leży swobodnie na stropie lub suficie w mieszkaniu a powyższą pustkę powietrzną można w prosty sposób wentylować poprzez otwory w ścianie stropodachu lub poprzez wstawienie kominków wentylacyjnych na dachu. Jeśli budujemy dom z poddaszem użytkowym gdzie materiał ociepleniowy znajduje się między krokwiami musimy pamiętać o pozostawieniu szczeliny między membraną lub deskowaniem a materiałem ociepleniowym. Można to zrobić na wiele sposobów. Najpopularniejszy to sznurek który uniemożliwia wełnie rozprężenie się na całą przestrzeń między krokwiami co uniemożliwiłoby powietrzu swobodny przepływ oraz naturalne odprowadzenie wilgoci. Wspomniany sznurek ma wiele wad, pierwsza to ta że nie mamy pewności że sznurek będzie wszędzie dobrze naciągnięty oraz czy podczas właściwego ocieplania ktoś przypadkiem nie naruszy mocowania sznurka co spowoduje rozluźnieniem się sznurka i zablokowanie przepływu powietrza. Ponad to sznurek nie nadaje się do ociepleń wdmuchiwanych lub natryskowych. Do tego typu ociepleń najlepszym sposobem jest zastosowanie korytka wentylacyjnego
Właściwa wentylacja dachu to konieczność, największym wrogiem dachu jest wilgoć która potrafi wniknąć zarówno w drewno jak i w termoizolację. Jeśli chcemy mieć niższe rachunki za ogrzewanie domu, oraz chcemy aby nasz dom był bezpieczny i trwały to musimy wiedzieć w jaki sposób należy zadbać o prawidłową wentylację dachu.
Działanie wentylacji osuszającej dach polega na swobodnym przepływie powietrza między warstwami dachu. Przepływ ten może się odbywać przez większe przestrzenie lub wąskie szczeliny. Niezależnie od wielkości kanału bardzo ważne jest, by powietrze przemieszczało się sprawnie i bez przeszkód.
Wentylacja dachu – podobnie jak ta w domu – nie będzie właściwie działała, jeśli nie będzie zapewniony swobodny wlot i wylot powietrza. Dlatego potrzebny jest wlot dla powietrza w najniższym miejscu dachu, najczęściej w okapie oraz wylot powietrza w kalenicy lub w narożu
Problem gromadzenia się nadmiernych ilości pary wodnej powstał kiedy zaczęto budować domy z poddaszami użytkowymi i przystosowywać poddasza do celów mieszkalnych.
Dziś musimy zdawać sobie sprawę że wilgotne powietrze, które znajduje się w mieszkaniu powinno wydostać się z pomieszczeń na zewnątrz budynku. Wilgoć nie może być magazynowana w materiale ociepleniowym lub konstrukcji drewnianej dachu, gdyż prowadzi to nieuchronnie do całkowitej degradacji dachu i to w kilka lat po zamieszkaniu. Aby tego uniknąć tworzy się szczelinę wentylacyjną.
Dlatego stosując nowatorskie korytko wentylacyjne mamy pewność utrzymania szczeliny wentylacyjnej w drożności przez cały czas użytkowania budynku. Korytko wentylacyjne zabezpiecza również wsiąkaniu pojawiających się skroplin wodnych lub ewentualnych chwilowych nieszczelności dachu.
Trzeba pamiętać że suchy dach to trwały dach .