Do czego potrzebna jest szczelina wentylacyjna?

Szczelina wentylacyjna potrzebna jest nad każdym materiałem ociepleniowym.

W każdym domu jest mnóstwo pary wodnej (kuchnia, łazienka, itp.) Para próbuje wydostać się na zewnątrz przez każdy materiał. Najłatwiej jest przejść parze wodnej przez materiał termoizolacyjny gdyż często te materiały mają niską oporność dyfuzyjną, dlatego w szerokim zastosowaniu używane są folie paroizolacyjne.

Niemniej jednak część pary wnika w materiał termoizolacyjny i nie ma z tym większego problemu, jeśli para potrafi w sposób swobodny wyjść z materiału termoizolacyjnego przez szczelinę wentylacyjną i zostać odprowadzoną na zewnątrz budynku. W okresie zimowym w przypadku braku szczeliny wentylacyjnej para wodna potrafi się skroplić w materiale ociepleniowym a jednocześnie może się kumulować w postaci lodu co może doprowadzać do degradacji materiału termoizolacyjnego, wilgoć może również wchodzić w strukturę drewna a z powodu braku wentylacji może doprowadzić do rozwoju grzybów i w rezultacie doprowadzić do rozkładu drewna co może w skrajnych wypadkach skutkować zawaleniem się dachu.

Aby uniknąć tego typu problemów potrzebna jest szczelina wentylacyjna która pozwala wilgoci w sposób naturalny być odprowadzaną na zewnątrz budynku.

Szczelinę wentylacyjną można porównać z bielizną termoaktywną gdzie wilgoć utrzymywana jest z dala od drewna i termoizolacji. Nie jesteśmy w stanie spowodować że w domu nie będzie wilgoci, ale możemy zadbać aby wilgoć nie zalegała w przestrzeniach przeznaczonych na termoizolację a co gorsza zalegała w samej termoizolacji. Stosując korytko wentylacyjne tworzy się trwałą szczelinę wentylacyjną. Tworząc trwałą szczelinę wentylacyjną możemy spowodować że wilgoć nie będzie nam zagrażać. Wilgoć w sposób naturalny będzie odprowadzana na zewnątrz budynku. Jednocześnie dla nas zostanie samo ciepło.

W powyższych faktach wentylacja dachu oraz szczelina wentylacyjna to prawdziwa konieczność a nie tylko kaprys czy zbędny koszt.